Страх публічних виступів: вправи і способи подолання
Звідки з'являється страх публічних виступів і як з ним боротися, ми поговоримо сьогодні про це. Вас чекають корисні поради та методи, яке вже допомогли багатьом людям і здатні допомогти вам. Якщо використовувати всі поради в статті, то якість публічних виступів стане набагато вище.
У кожної людини є різні страхи і фобії. Одні люди можуть відкрито говорити про свої переживання, інші ж тримають свої побоювання в таємниці. У повсякденному житті нам постійно доводиться звертатися до масової аудиторії, будь то чергу в поліклініці або спілкування з учасником батьківських зборів в школі. У такі моменти буває непросто зібратися з думками і впевнено висловити свою думку. Причина цього - страх публічних виступів. У цій статті ми детально поговоримо про це явище: розглянемо основні особливості страху перед виступом на публіці і знайдемо шляхи для його подолання.
Що таке страх публічних виступів і звідки він береться
Переживання перед громадської промовою - це абсолютно нормальне явище. Проблема починається в тому випадку, коли наші переживання набувають надто великий масштаб, занадто сильно впливають на наше самопочуття. У такому випадку мова йде вже не про хвилювання, а про страх.
Страх публічних виступів є однією з форм соціальних фобій. У науковій літературі такий страх називається глоссофобіей. У дослівному перекладі з грецької мови слово glossophobia означає «боязнь мови».
«Переживання перед громадської промовою - це абсолютно нормальне явище. Проблема починається в тому випадку, коли наші переживання набувають надто великий масштаб, занадто сильно впливають на наше самопочуття ».
Наталія Філімонова
Будь-який страх виникає в тому випадку, коли ми не можемо контролювати будь-які аспекти нашого життя. Наприклад, люди часто бояться літати на літаку, тому що вони знаходяться високо над землею, в замкнутому просторі, абсолютно не знаючи, що робити в разі небезпеки. Отже, для подолання страху потрібно взяти ситуацію під контроль і набути впевненості в своїх силах.
Причини глоссофобіі
Кожна людина індивідуальна, і причини страху публічних виступів розрізняються залежно від особистісних особливостей. Найбільш частими причинами глоссофобіі є:
- Психологічні травми з дитячого віку;
- Невдалий досвід, пов'язаний з виступом на публіці;
- Низька самооцінка та невпевненість у собі;
- Страх громадського несхвалення і осуду;
- Спілкування з людьми, що бояться виступати перед аудиторією (штучне нав'язування страху);
- Пережите в даний момент стресовий розлад, депресія;
- Наслідки черепно-мозкової травми або інших захворювань;
- Іноді людина боїться не самого публічного виступу, а, наприклад, тих, що оточують людей або відкритого простору на сцені.
Основні ознаки страху публічних виступів
Страх перед виступами на публіці заважає людині жити насиченим соціальної, особистої і професійної життям.
Він виражається в наступних симптомах:
- Підвищення кров'яного тиску і збільшення числа серцевих скорочень;
- Підвищена пітливість;
- Відчуття жару або ознобу;
- Тремтіння в кінцівках;
- Ноги стають «ватяними»;
- Відчуття нестачі повітря;
- Почуття напруги в тілі;
- Сухість в роті;
- Нав'язливе бажання відвідати туалетну кімнату.
Зовнішнє вираження страху відбувається наступним чином:
- Почуття неспокою і тривоги при одній лише думці про необхідність публічного виступу;
- Уникнення тих ситуацій, які можуть звернути увагу на особистість;
- Специфічні мимовільні струшування головою;
- Відчуття сплутаності думок;
- Зривається і тремтячий голос;
- Заплутана, невиразна мова з паузами і покашлювання;
- У деяких випадках можлива сильна дрож в тілі, нудота і фізична неможливість виголосити промову.
Способи та методи подолання страху перед виступом на публіці
Ми підготували для вас конкретні поради, як долати страх публічних виступів на трьох етапах:
- Як підготуватися до початку виступу;
- Як поводитися під час публічного виступу;
- Як вести себе після виступу.
Поради до виступу
Ретельно підготуйтеся до виступу: вивчіть не тільки основний матеріал, але і альтернативні точки зору на проблему. Вам потрібно бути готовим відповісти на можливі запитання слухачів.
Візьміть аркуш паперу і запишіть на ньому короткий план-конспект вашої мови, щоб в разі затримки скористатися підказкою. Відмінний спосіб зробити ваш виступ яскравішим і зрозумілим для слухачів - підготовка електронної презентації. Гортаючи її слайди, ви завжди будете пам'ятати, про що говорити далі. Якщо ви зачепиться, то запропонуйте слухачам звернути особливу увагу на слайд. Таким чином у вас з'явиться час, щоб згадати мова.
Потренуйтеся виголошувати свою промову перед дзеркалом. Зверніть увагу не тільки на те, ЩО ви говорите, але і на те, ЯК ви це робите. Міміка, жести, поза, темп дихання, постава, вираз обличчя - всі ці фактори в сукупності впливають на сприйняття мови слухачами.
«Будь-який страх виникає в тому випадку, коли ми не можемо контролювати будь-які аспекти нашого життя. Наприклад, люди часто бояться літати на літаку, тому що вони знаходяться високо над землею, в замкнутому просторі, абсолютно не знаючи, що робити в разі небезпеки ».
Наталія Філімонова
Запишіть свою промову на диктофон і критично оцініть. Відзначте ті моменти, які можна було б поліпшити. При бажанні можна дати прослухати цей запис близькій людині, щоб отримати додаткові поради.
Можна кілька разів потренуватися у виступі, зібравши перед собою кількох рідних або друзів. Таким чином ви з кожним разом будете все впевненіше виголошувати промову. На заключному етапі уявіть, що перед вами сидить дуже дурна людина, або ж однорічна дитина. Ваше завдання - найдоступнішим способом пояснити вигаданому слухачеві ключові моменти вашої мови. Якщо ви успішно справляєтеся з цим завданням, отже, зможете добре виступити і перед великою аудиторією.
Ви можете потренуватися, піднявшись на сцену під час репетиції. Якщо ви виступаєте не на сцені, досить деякий час побути в залі. Уважно огляньте приміщення, зверніть увагу на всі деталі: які висять штори, як стоять стільці, яким кольором фарба на стелі. Цей метод допоможе вам відчувати себе впевненіше під час виступу, адже ви будете виступати в уже знайомій обстановці.
За кілька хвилин до виступу зробіть кілька фізичних вправ, після чого потягніться, ніби ви щойно прокинулися. Ці вправи допоможуть вам злегка підвищити кров'яний тиск і розслабитися.
Під час виступу
Будьте готові до того, що аудиторія може неоднозначно сприйняти вашу мову. Це не означає, що зібралися критикують вас як особистість: вони лише виражають свою думку з приводу виголошуваної вами інформації. Негативна думка теж має право на існування. Навіть якщо слухачі з вами не згодні, не варто засмучуватися. піднятий вами питання зачепив їх «за живе» і підштовхнув до роздумів, що добре в будь-якому випадку.
Побудуйте свою промову таким чином, щоб вам було зручно її вимовляти. Говоріть короткими і ємними тезами, між якими витримуйте паузу в декілька секунд. Якщо ви раптом відчуєте хвилювання, ці паузи дозволять вам подихати і зібратися з думками. Слухачам в залі буде здаватися, що ви спеціально говорите таким чином, щоб донести до них максимум корисної інформації.
Дотримуйтесь попереднього раді навіть в тому випадку, якщо в звичайному житті ви звикли говорити швидко. Чим вище швидкість вашої мови, тим частіше ви будете дихати. Згодом ви можете відчути нестачу повітря, що може привести до появи страху і невпевненості в собі. Під час промови краще вимовляти менше слів, але вкладати в них більше сенсу. Якщо ви будете в поспіху подавати багато інформації, слухачі з часом можуть втратити інтерес до вашої мови.
Наше дихання має великий вплив на якість мови і стан організму. Спокійне і глибоке дихання дозволить вам розслабитися і зробить ваш голос впевненіше. Саме тому не варто недооцінювати цей метод.
Якщо ви дуже переживаєте з приводу реакції оточуючих, постарайтеся не дивитися їм в очі. Ваш погляд повинен бути спрямований «над аудиторією», наприклад, на рівні волосся присутніх людей. Час від часу повертайте голову, нібито ви дивитеся на людей в різних частинах залу. Дивно, але слухачі не помітять вашої хитрості. Їм буде здаватися, що ви звертаєтеся до кожного з них особисто.
Після виступу на публіці
Обов'язково похваліть самого себе за виступ, адже ви виконали велику роботу і в кінцевому підсумку подолали свій страх публічного виступу.
Проведіть роботу над помилками, проаналізувавши свою промову. Це допоможе вам покращити навички публічних виступів в майбутньому.
Попросіть одного або близької людини бути присутніми під час виступу і виробляти його відеозйомку, на підставі якої ви надалі зможете:
- Проаналізувати переваги і недоліки мови;
- Оцінити тембр, швидкість і емоційність вашої мови;
- Оцінити особливості своєї поведінки на сцені (поза, жести, міміка, паузи в мові).
Якщо ви відчуваєте, що вам не вистачає навичок для виступу на публіці, спробуйте записатися на курси ораторського мистецтва. Також непогано було б займатися в клубі журналістики або театральної студії. Спілкуючись з різними людьми, ви зможете отримати дуже корисні навички, які знадобляться вам в різних життєвих ситуаціях.
Багато публічні люди насправді відчувають страх перебуваючи перед масою глядачів чи слухачів. Проте, завдяки самовдосконалення вони змогли досягти успіхів у своїй діяльності. Якщо ви боїтеся публічних виступів, наберіться сміливості, щоб подивитися страху в обличчя і подолати його. Найефективніший спосіб впоратися зі страхом публічних виступів - як можна частіше говорити на публіці. У цьому вам допоможе наша добірка рад.
Експертна думка
Наталія Філімонова
Психолог, сімейний терапевт, кар'єрний коуч
Я пояснюю багатьом дівчатам, що боятися виступів і сцени - це нормально. Найважливіше брати всю ситуацію в свої руки і боротися з хвилюванням. Воно може виникати через психологічних травм, низької самооцінки, через депресію пережитої зараз, страх громадського несхвалення.
Наше дихання має великий вплив на якість мови і стан організму. Спокійне і глибоке дихання дозволить вам розслабитися і зробить ваш голос впевненіше.