Клаустрофобія: ознаки, причини, способи лікування
Клаустрофобія - панічний страх замкнутого простору - поширена патологія, яка заважає вести повноцінне життя. Страх перебування в приміщенні невеликого розміру або серед рухається натовпу, може ввести людину в несвідомий стан. Неприємного захворювання схильний величезний відсоток жителів планети, тому вчені регулярно працюють над методами позбавлення від небезпечної фобії. Як позбутися від клаустрофобії самостійно? Щоб побороти патологічний страх, необхідно визначитися з причинами його виникнення і навчитися контролювати власні емоції.
Клаустрофобія - що це таке
Це патологічний стан, який медики відносять до розладів психічного характеру. Панічна боязнь вузького, замкненого простору і безпричинна тривога, як називається клаустрофобія простою мовою, в переважній більшості випадків виявляється наслідком психологічної травми або стресу, пережитих в дитинстві. При наявності патології, людина не може скористатися душовою кабінкою або ліфтом, відчуває паніку, потрапляючи в неширокі коридори і маленькі закриті кімнати. В особливо складних ситуаціях клаустрофобії не можуть носити тісного одягу, відмовляються використовувати шарфи і краватки. Боязнь закритого простору іноді буває симптомом небезпечних розладів психічного здоров'я, тому не може залишатися без уваги.
Причини виникнення
Медики поки не прийшли до єдиної думки щодо факторів, що провокують появу фобії. Причини клаустрофобії поділяють на кілька видів:
- неполадки в роботі нервової системи, зокрема зменшення частини мозку, що відповідає за реакції на стреси і подальшу поведінку людини;
- генетична схильність - невроз може передаватися молодшому поколінню;
- копіювання поведінки близької людини в стресовій ситуації.
Страх замкнутого простору може бути викликаний також тривалим перебуванням в тісному приміщенні: поломка ліфта, обвал, проходження зони турбулентності під час польоту на літаку і багато іншого. Отримані негативні емоції накладаються на необхідність знову їх переживати, в психіці відбувається збій і захворювання прогресує.
Симптоматика
Ознаки клаустрофобії не завжди вдається розпізнати відразу. Багато хворих приймають напад панічної атаки за проблеми в роботі серцево-судинної системи, відповідно, за допомогою звертаються не до тих фахівців. Які симптоми клаустрофобії неможливо пропустити:
- почастішання серцебиття, тремтіння, тремор кінцівок;
- рясне потовиділення;
- нестача повітря;
- почуття здавлювання в грудях;
- сухість в роті;
- звін у вухах;
- запаморочення;
- втрата контролю над діями;
- непритомність.
Фобія замкнутого простору буває різних ступенів. У деяких випадках захворювання може протікати безсимптомно. Якщо патологія перейшла в хронічну стадію, то варто очікувати прояви практично всіх вищеназваних ознак.
Методи боротьби
Лікування клаустрофобії не можна відкладати. Люди, які страждають даними психічним розладом, постійно відчувають власну неповноцінність, не можуть задовольняти власні потреби і реалізовувати себе. Клаустрофобії змушені продумувати кожен крок, щоб уникати стресових ситуацій, що викликають панічні атаки.
Як лікувати клаустрофобію? Позбавленням від фобії можна зайнятися самостійно, або відвідуючи психотерапевтичні сеанси. Однак перш, ніж починати лікування, людина повинна усвідомити, що має серйозну проблему і направити всі внутрішні сили на порятунок від неконтрольованого страху.
Як боротися з переважною клаустрофобію своїми силами?
- Не допускайте ізоляції від суспільства. Не варто переживати наодинці. Більше спілкуйтеся з друзями, отримуйте позитивні емоції, слухайте розслаблюючу музику і розмовляйте по телефону.
- Під час нападу постарайтеся перемикати думки. Згадайте хороші моменти з життя або уявіть місце, де хотіли б опинитися в дану секунду. При цьому закрийте очі, або сфокусуйте погляд на якомусь предметі, розташованому на рівні очей.
- Як побороти клаустрофобію? Освойте дихальну гімнастику. Відчувши наближення паніки, зробіть 3 глибоких вдиху носом, видихаючи через рот. Це допоможе зняти напругу і розслабитися.
- Боязнь тісного простору можна подолати, трансформувавши негативні емоції в позитивні. Наприклад, опинившись в невеликому приміщенні або ліфті, слід подумати, що сюди більше ніхто не зможе проникнути і ви в цілковитій безпеці.
- У закритих приміщеннях перемикайте увагу з обстановки на дрібні деталі: гудзики на одязі, прикраси, телефон, візерунок на стіні. Ваше завдання - відволіктися від страху.
Якщо самостійно усунути фобію не вийшло, рекомендується невідкладно звернутися за допомогою до кваліфікованих психологів або психотерапевтів. Фахівці знають, як вилікувати клаустрофобію швидко і без негативних наслідків для психічного здоров'я.
Використання лікарських препаратів
Доктора досить часто призначають пацієнтові з легкою формою фобії прийом лікарських засобів. Вони усувають відчуття страху, знімають емоційне напруження і допомагають боротися зі стресом. Прийом психотропних препаратів здійснюється під суворим контролем лікаря.
Гіпноз
Якщо у вас клаустрофобія, як з нею ефективно боротися? У важких випадках фахівці впливають на людську свідомість за допомогою введення пацієнта в гіпнотичний сон. У процесі сеансу психотерапевт вселяє думку про безглуздість страху закритого простору.
Застосування техніки релаксації
Доктор допоможе пацієнтові навчитися контролювати внутрішній стан, вдаючись до самонавіювання.
Метод нагнітання
Страждаючого клаустрофобію спеціально поміщають в штучно створені умови, що викликають паніку і тривогу: змушують підніматися і спускатися на ліфті, залишають в маленькій кімнаті, у ванній або просять залізти в шафу. При цьому доктор постійно перестерігає про безпідставність переживань.
Психотерапевтичні сеанси
Іноді простої розмови з фахівцем в області психології цілком достатньо для позбавлення від фобії. Розмовляючи про страхи, людина промовляє причину їх виникнення, усвідомлює, чого конкретно боїться і розуміє, як впоратися з цим.
Клаустрофобія - складне психічний розлад. Однак воно цілком успішно піддається лікуванню.