Збалансоване харчування - баланс жирів, білків, вуглеводів
Хороше самопочуття і відмінна фізична форма багато в чому залежать від способу життя людини. Одним з основних способів підтримки здоров'я і краси є дотримання принципів збалансованого харчування. Жири, білки і вуглеводи повинні надходити в організм у строго контрольованому кількості, щоб покривати енергозатрати і заповнювати запас корисних для організму мікроелементів. Раціональне харчування не варто плутати з дієтою, воно не має стількох обмежень. Однак дотримуючись його рекомендацій, можна швидко і безболісно попрощатися із зайвими кілограмами.
Дотримуємося баланс
Збалансоване харчування - це не дієтична програма, а спосіб життя. Воно має на увазі вживання їжі, що представляє собою раціональне співвідношення БЖУ, а також вітамінів і мінералів, які допомагають людському організму повноцінно функціонувати. Ці речовини беруть участь у формуванні нових клітин, є джерелами енергії і забезпечують прискорення обміну речовин, вони надзвичайно важливі для підтримки імунітету. Існує спеціальна формула, по якій людина може розрахувати в індивідуальному порядку максимально допустиму калорійність і оптимальне для ваги і зростання співвідношення жирів, білків і вуглеводів - це нескладне обчислення допомагає в подальшому грамотно формувати меню.
Є спеціально розроблені онлайн калькулятори, де потрібно лише проставити дані і програма сама видасть результат.
Добова норма БЖУ
У будь-якого живильного елемента, що потрапляє в організм, свої функції. Для нормального функціонування, людині необхідно вживати кожен з них в достатній кількості. Що таке білки, жири і вуглеводи? Як вони впливають на зовнішній вигляд і здоров'я?
Вуглеводи
Для чого потрібні вуглеводи в організмі людини? Це основне джерело енергії. Вони необхідні для повноцінного метаболізму протеїнів і ліпідів. Утворюючи різні сполуки з білками, ці речовини беруть участь в утворенні різних гормонів та ферментів.
Навіщо ще потрібні вуглеводи організму:
- усувають відчуття голоду;
- покращують настрій;
- нормалізують роботу шлунково-кишкового тракту;
- сприяють виведенню токсинів і шлаків;
- позитивно впливають на розвиток м'язів.
Щоб вживати корисні вуглеводи, які продукти необхідно включити в раціон? У меню повинні входити:
- каші: пшоно, вівсянка, гречка;
- овочі: шпинат, капуста, помідори, кабачки;
- фрукти: ківі, банан, яблуко, мандарин;
- гіркий чорний шоколад;
- цільнозерновий хліб;
- йогурт без добавок.
В добу рекомендовано вживати до 450 г.
Білки
Для чого потрібні білки? Це будівельний матеріал, безпрецедентні помічники в синтезі вітамінів, гормонів, ферментів. Протеїни необхідні для збереження молодості шкіри, зміцнення кісткової тканини, нормалізації роботи нервової системи, синтезу нових клітин.
Щоб поповнити запас білка, які продукти слід вживати:
- всі види бобових;
- курячу грудку;
- знежирені кисломолочні продукти;
- нежирну рибу і морепродукти;
- яєчний білок;
- гриби.
Достатнє вживання протеїну дозволяє організму формувати м'язову масу і ефективно витрачати жирові відкладення. Добова норма - 110 г.
Жири
Абсолютно неправильно виключати з раціону ліпіди. Для чого потрібні жири організму? Це унікальний мікс з жирних кислот, вітамінів, лецитину та інших корисних мікроелементів. Потрапляючи в організм, вони допомагають засвоювати кальцій, зміцнюють імунну систему, стимулюють вироблення жовчі, прискорюю метаболізм.
Корисні жири містять продукти:
- рослинні масла;
- риб'ячий жир і риба жирних сортів;
- горіхи;
- свинина;
- вершкове масло.
Добова норма - приблизно 130 г, з яких 70 г відводиться ліпідів тваринного походження, а 30 г - рослинного.
Дотримуючись правильне харчування, де вуглеводи, жири і білки підраховані, слід дотримуватися певного режиму. На сніданок вживати близько 40% добової норми калорій, віддаючи перевагу білкової і вуглеводної їжі, ще 10% припаде на перекус перед обідом. На другий основний прийом їжі припадає 30% калорій, а на вечерю - всього 20%. Не варто забувати, що в раціоні обов'язково має бути багато вітамінів і клітковини.